4 Eylül 2008 Perşembe

Ölü Muayene ve Otopsi Tutanağı

Son günlerde işimle ilgili yeni bir şeyler öğrenme heveslisiyim.. iş arkadaşım demet destekten yoksunluk tazminatı konusunda uzman.. türkiye’nin dört bir yanından gelen dosyalarda bilirkişilik yapıyor.. yani birisi öldüğünde, mesela geride kalan eşin, çocuğun ne miktarda destekten yoksun kaldığını hesaplayan bir rapor hazırlıyor.. hatta doğum günü hediyem bu konuya ilişkin bir kitap.. staja ilk başladığım günlerde bu dosyaları okumuş, türkiye’nin dört bir yanında bin bir farklı sebepten ölen insanların hikayesine hem şaşırmış hem de üzülmüştüm..

insan olarak en önemli meziyetlerimizden birisi kendimizden başkalarına faydalı olabilecek güçlerle donatılmış olmamız ve demet bu işi pek kutsal saymasa da bence onunda sihirli deyneği klavyesi.. tabiî ki hiçbir acının bedeli olamaz ama en azından okulda öğrendiklerimizi ve mesleğimizi bir ölümün ya da sakat kalma durumunun ardından verilebilecek tazminatı hesaplamak için kullanabilmek (çok tedirgin edici ve ince bir hesap olsa da ) bir nevi bir sihir bence.. ve ben de bize gelmiş bilirkişilik dosyalarını okurken gördüm bu tutanağı…

Ölü Muayene ve Otopsi Tutanağı

Cesedin Harici Muayenesi.. Cesedin morg taşında olduğu anlaşıldı. Cesedin üzerinde küçük kareli gri renkli ceket, onun altında kahverengi deri yelek, onun altında lacivert kareli gömlek onun altında lacivert kazak, onun altında beyaz atlet olduğu alt tarafında açık mavi eşofman altı, onun üstünde siyah pantolon ve ayağında da gri çorabı olduğu görülüp..
Çok otopsi tutanağı okumadım belki, belki de hiç biri bu kadar ayrıntılı değil miydi bilmiyorum..hatırlayamıyorum.. Kendi kendime 3 yılda gördüğüm ağlayan annelere, kelepçeli ellere bakarken, bacağı kesilmiş bir gencin fotoğrafını gördüğümde artık üzülmediğimi, sadece boşluk gördüğümü söylesem de kalbim hala taş olmamış demek ki.. tutanağın ilerleyen kısımlarında başa boyuna ve vücudumuzun diğer bölümlerine ilişkin incelemeler de var ki bunlar beyin kanamasından ölen bir maktüle ilişkin olduğu için oldukça mide bulandırıcı ve üzücü.. ama ben nedense bu kısımlara değil de cesedin kıyafetlerini anlatan bölüme takılıp kalıyorum..gözlerim doluyor.. kaza 03/03/2007 de olmuş.. hava da soğukmuş belli ki diye geçiriyorum içimden.. çünkü ceketinin içine yelek, gömlek, kazak, pantolonunun içine de eşofmanını giymiş M.D… hava burada çok sıcak ama bende üşüyorum şimdi.. küçük kareli gri ceket gibi bir tamlamanın ne kadar acıklı olabildiğine şaşırıyorum sadece..

2 yorum:

BahaR dedi ki...

ohaaa ağlayacağım şimdi..

Anonim dedi ki...

Bu Asa sigorta şirketi olduğu için, tüm özellikleri riayet türünü sigorta, biz de çalışmak için denizaşırı veya kişisel iş için seyahat için vize dışarı sigortalamak ne, sen biz kişisel şirket kurmak için ülkeden dışarı seyahat etmek bir kredi ihtiyacınız varsa herhangi yerleşmek için seyahat etmek size kişisel vize veya aile vizesi sağlamak için yetenekli Seçtiğiniz ülke. Firmamız size 28 yıl Maximo süresi geri ödeme için bir emlak inşa, bu yüzden eğer ilgilendi, lütfen şimdi uygulayabilirsiniz.

Size seçtiğiniz herhangi bir ülkede, kişisel iş başlatmak için herhangi bir miktar kredi yeteneğine sahiptir, bu nedenle herhangi bir ülkeye seyahat için vize gerekirse, lütfen bu e-postayı başvurun: visaagency040@gmail.com ya da bir kredi ihtiyacınız varsa başlamak için finance_institute2015@outlook.com: kişisel şirket kadar lütfen bu e-postayı temas

Firmamız bu bilgi feryat uzmanlaşmış.
(1) denizaşırı seyahat için vize veriyoruz.
(2) Biz bireye% 2 faiz oranıyla kredi, kişisel iş başlatmak için vermek.
(3) kara mallarını sigorta.
(4) ev mallarını sigorta.
(5) oluşturmak ve aylık taksit ödeyerek bireysel ucuz miktarda dışarı satış.

Eğer ev veya aylık taksit ödeyerek herhangi bir emlak satın almak istiyorsanız, firmamız herhangi bir sorun olmadan seçtiğiniz herhangi bir süre ve seçtiğiniz herhangi bir ülkedeki bir tane almak için yeteneğine sahiptir.